Tabletek poronnych używaj tylko w uzasadnionych przypadkach
Na czym konkretnie polega aborcja farmakologiczna?
Jest to przerwanie ciąży za pomocą tabletek, które potocznie określane są tabletkami poronnymi. Cały proces przebiega wieloetapowo i można ją bezpiecznie przeprowadzić w zaciszu swojego domu. Należy pamiętać, że z tabletek można skorzystać do 12 tygodnia ciąży, jeśli chcemy mieć pewność skutecznie przeprowadzonej procedury usunięcia ciąży.
Procedura korzystania z tabletek poronnych
Aby proces aborcji farmakologicznej przebiegał prawidłowo należy odpowiednio rozdysponować czas, ponieważ po zażyciu tabletek należy leżeć i czekać aż nastąpi krwawienie. W całej procedurze chodzi o to, aby przyjąć dwie substancje, które będą odpowiadały za cały proces. Pierwsza z nich – Mifepriston, niszczy warstwę zewnętrznych komórek błony płodowej lub uszkadza zarodek. Druga substancja – najczęściej Misoprostol, wywołuje skurcze macicy i prowadzi do wydalenia zarodka z macicy. Wraz z krwią usuwane też są kawałki nabłonka macicy, tak jak podczas miesiączki. Zmiana koloru wydzieliny z intensywnie czerwonego na coraz ciemniejszy, po bezbarwny śluz jest objawem procesu gojenia macicy.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że aborcja farmakologiczna u każdej kobiety wygląda podobnie i objawy, które się odczuwa są podobne. Najczęściej temu procesowi towarzyszą objawy takie jak:
- Skurcze macicy,
- Obfite krwawienie,
- Biegunka,
- Dreszcze,
- Podwyższona temperatura ciała.
Po skorzystaniu z tabletek poronnych krwawienie utrzymuje się średnio przez 1 do 2 tygodni, zależy to m.in. od indywidulanych cech zdrowotnych kobiety czy długości ciąży. Dolegliwości bólowe to kwestia bardzo indywidulana, każda z kobiet ma inny próg bólu. Jedne kobiety będą szybko dochodziły do siebie i powrócą do swoich codziennych obowiązków, a inne cały proces będą musiały przeleżeć. Każdy organizm idzie swoim tempem i trzeba dać sobie tyle czasu ile potrzeba. Warto zaznaczyć, że cykl miesiączkowy wraca zwykle ok. w 4-5 tygodniu po wykonaniu procedury aborcji farmakologicznej.
Kiedy wymagana jest kontrola u lekarza?
Skorzystanie z tabletek poronnych nie wymaga wizyty u lekarza, aczkolwiek warto przed skorzystaniem upewnić się, co do czasu trwania ciąży, aby zabieg był skuteczny. Rzadko, – ale się zdarzają sytuacje, że interwencja lekarza jest konieczna. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, gdy po kilku dniach od przyjęcia tabletek poronnych ból w podbrzuszu nie maleje a nasila się a wydzielina z pochwy ma bardzo nieprzyjemny zapach. Takie objawy oznaczają, że wszystkie tkanki nie oderwały się i trzeba podać dodatkową dawkę prostagladyn bądź trzeba wykonać łyżeczkowanie macicy. Warto jest bacznie obserwować swój organizm i reagować na sygnały, które nam daje.