Świnka, objawy
Termin "świnka" jest nazwą nadaną zaraźliwej, głównie dziecięcej chorobie zakaźnej, która zwykle dotyka dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Świnka jest wirusową chorobą zakaźną, która objawia się zapaleniem przyusznic, (zapalenie ślinianki przyusznej). Choroba ta jest rzadka przed ukończeniem 2 roku życia i praktycznie zanikła dzięki szczepieniom.
Przyczyny choroby
Świnka jest spowodowana przez wirusa świnki, który ma okres inkubacji 16 do 21 dni. Na świnkę choruje się głównie zimą i wiosną, a przenoszona jest przez kropelki śliny wydzielane przez chorego. Wirus osiada głównie na gruczołach ślinowych, a w szczególności na śliniance przyusznej, ale może również zaatakować trzustkę, jądra u dojrzewających chłopców, rzadziej jajniki u młodych kobiet, ale może również zaatakować nerw słuchowy. Świnka od dawna jest główną przyczyną nagłej, obustronnej i nieodwracalnej głuchoty spowodowanej uszkodzeniem ucha wewnętrznego i nerwu słuchowego (głuchota odbiorcza).
Symptomy
Najczęściej świnka objawia się:
- gorączką,
- bólem głowy,
- osłabienie,
- bóle mięśniowo-stawowe
- brak apetytu,
- zmniejszone jest wydzielanie śliny
- pojawia się nadwrażliwość na kwaśny smak
- dreszcze,
- nagle pojawia się ból wraz z obrzękiem jednej lub obu ślinianek przyusznych, czyli największych spośród gruczołów wydzielających ślinę.
W badaniu klinicznym ślinianka przyuszna, gruczoł ślinowy znajdujący się w jamie przyusznej za uchem, jest obrzęknięta. Twarz wydaje się zdeformowana, opuchnięta po jednej stronie, czasem po obu stronach. Objawy utrzymują się od 7 do 10 dni. Podejrzenie świniki należy niezwłonie skonsultować z lekarzem.
Świnka bez gorączki, czy to możliwe?
Początkowo świnka zawsze objawia się kilkudniową gorączką. Istnieją jednak bardzo rzadkie przypadki całkowicie bezobjawowe, gdzie u osób nieszczepionych serologia wskazuje, że są one odporne, a nigdy nie miały ani gorączki, ani zapalenia przyusznic.
Diagnoza
W większości przypadków diagnoza świnki jest kliniczna. Potwierdzeniem rozpoznania klinicznego, oprócz obrzęku jednej lub obu ślinianek przyusznych, jest obserwacja wewnętrznej strony policzka, w której stwierdza się zaczerwienienie kanału Sténona, miejsca przyczepu ślinianki przyusznej. Zapalenie przyusznic może być spowodowane wirusem świnki u dzieci, które zostały zaszczepione, ale u których szczepionka nie zadziałała, lub innymi wirusami. Contagion. Do potwierdzenia diagnozy potrzebna jest konsultacja lekarska.
Powikłania:
Świnka może prowadzić do powikłań u dzieci, w tym:
- wirusowego zapalenia opon mózgowych
- głuchoty percepcyjnej
- świnkowego zapalenia trzustki
- u chłopców po okresie dojrzewania możliwym powikłaniem jest uszkodzenie jąder, które może być odpowiedzialne za bezpłodność, gdy uszkodzenie jest obustronn
- u dziewcząt może dojść do zajęcia jajników, co również w rzadkich przypadkach może prowadzić do bezpłodności
- wiele osób chorujących na świnkę narażonych jest na zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych występuje w około 70 % zachorowań
- inne powikłania związane ze świnką to zapalenie nerwu wzrokowego, a także jednostronna lub dwustronna utrata słuchu.
Świnka i ciąża
Jak wszystkie choroby wirusowe, świnka jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze ciąży. Istnieje ryzyko wystąpienia embriopatii, która może prowadzić do poronienia
Szczepionka
95% osób zaszczepionych nie zachoruje na świnkę . Szczepionka przeciwko śwince jest połączona ze szczepionkami przeciwko odrze i różyczce: szczepionka MMR. Szczepionka MMR jest jedną szczepionek obowiązkowych w kalendarzu szczepień.