Rola analizy statystycznej w procesach badawczych
W nawiązaniu do realizowanych zadań analiza statystyczna pozwala na gromadzenie i interpretowanie informacji oraz zredagowanie odpowiednich rekomendacji przekładających się na konkretne działania i efekty.
Badanie uwzględnia różnorodność
Zbiorowość, która zostaje poddana badaniu posiada wyróżniające ją cechy statystyczne. Są one skorelowane z wybranym celem badawczym, więc ze zjawiskiem, które podlega badaniu. Cechy te można podzielić ze względu na ich charakter, i tak wyróżniamy:
- cechy jakościowe – są to wszystkie te informacje o danej jednostce, których nie da się zmierzyć;
- cechy ilościowe – należą do nich wszystkie te cechy, które można przedstawiać z wykorzystaniem jednostek miary.
Co się dzieje z zebranymi danymi?
Zebrane dane w realizowanym procesie podlegają kodowaniu. Działanie to polega na przeniesieniu danych znajdujących się m.in. w kwestionariuszy ankiety do pamięci komputera. Skraca to w znacznym stopniu czas, który potrzebny jest na realizację analizy statystycznej. Sposób kodowania uzależniony jest od typy pytań zawartych w narzędziu. I tak wyróżnia się pytania:
- otwarte i zamknięte;
- przynależące do metryczki;
- filtrujące.
Przy czym pytania filtrujące mają za zadanie sprawdzić czy osoba zaproszona do badania spełnia wymagania, które stawiane są przed jednostkami. Pozwalają one na automatyczne odrzucenie tych osób, które owych wymagań nie spełniają.
Narzędzia dbają o porządek procesu
Warto tym samym powiedzieć, iż pierwszym krokiem jest kontrola danych, a następnie:
- kodowanie danych;
- analiza statystyczna;
- interpretacja wyników.
Kolejność ta pozwala na uporządkowanie zgromadzonych danych i umożliwia uniknięcie stawiania niepoprawnych wniosków, które oparte byłyby jedynie na intuicji badacza. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę, że dzięki zachowaniu odpowiedniej kolejności możliwym jest wydobywanie maksymalnej ilości informacji ze zgromadzonych danych.
Wnioski powinny być użyteczne
Tym samym o przeprowadzanych procesach badawczych można powiedzieć, iż są wieloetapowymi zadaniami, które dążą do uporządkowania, a następnie zrozumienia tychże danych. Jednocześnie warto zaznaczyć, że poprawna analiza statystyczna daje szansę na konstruowanie użytecznych wniosków oraz rekomendacji.