Badania rynku farmaceutycznego – kiedy warto je przeprowadzać?

badania rynku

Badania rynku farmaceutycznego – kiedy warto je przeprowadzać?

Przeprowadzanie badań rynku to konieczność w zdecydowanej większości branży, o ile firma chce być konkurencyjna i na bieżąco reagować na zmieniające się trendy. Aby poznać takie tendencje trzeba nieustannie stawiać hipotezy i sprawdzać ich trafność na liderach opinii w branży czy bezpośrednio na docelowych klientach. Kiedy jednak dokładnie warto przeprowadzać badania rynku farmaceutycznego?

 

Planowanie wprowadzenia nowego produktu

Zamysł stworzenia nowego produktu leczniczego zwykle pojawia się w głowach badaczy czy obecnie również marketingowców, którzy dostrzegają na rynku niszę. Przed opracowaniem konceptu warto jednak sprawdzić, czy istnieje realny popyt na dany preparat. Dla koncernów ma to ogromne znaczenie, pozwala bowiem uniknąć wielomilionowych strat finansowych spowodowanych wprowadzeniem nierentownego produktu.

Problemem może być też duża konkurencja w danej kategorii preparatów, wówczas należy zadać sobie pytanie, czy wprowadzenie podobnego środka będzie opłacalne. Jak to zrobić? Zaplanować badanie rynku farmaceutycznego skierowane do potencjalnych klientów. Na szczęście obecnie dotarcie do nich wcale nie jest trudne, o ile korzysta się z centrum badawczego posiadającego dużą bazę kontaktów. Takim podmiotem jest Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat®, które tego typu analizy rynku wykonuje już od 16 lat.

 

Wprowadzanie na rynek nowego produktu leczniczego

Przygotowywanie produktu leczniczego to nie tylko sprawdzanie jego skuteczności. Istotne znaczenie w dzisiejszym świecie – również w przypadku preparatów medycznych – ma to, w jakim opakowaniu będzie on sprzedawany. W przypadku preparatów bez recepty pacjent może wielokrotnie sam wybrać dla siebie odpowiedni lek, koncern powinien więc wiedzieć, jak zachęcić go do tego wyboru.

W tym przypadku mogą decydować detale, od kolorów umieszczonych na opakowaniu, przez wielkość logotypu, aż po format czcionki. Opakowanie ma bowiem najczęściej zazwyczaj kilkanaście sekund na to, aby przyciągnąć uwagę klienta oraz zadziałać na jego podświadomość. Aby sprawdzić rożne warianty, koncerny powinny korzystać właśnie z badań rynku farmaceutycznego.

 

Sprawdzanie elastyczności cenowej klientów

Produkt został już wprowadzony na rynek i ma już na nim względnie stabilną pozycję. Z czasem pojawiają się jednak kolejni konkurenci, których obecność wpływa na spadek sprzedaży. W tym momencie warto sprawdzić, jaka jest elastyczność cenowa klientów, czyli czy cena produktu jak na obecne realia nie jest zbyt wysoka czy może zbyt niska, co mogłoby sygnalizować gorszą jakość.

Również można zrobić to za pomocą badania rynku farmaceutycznego i zapytać o preferencje cenowe grupę docelową przedsiębiorstwa.

Badania rynku farmaceutycznego przydają się właściwie na każdym etapie działania koncernu, od planowania produktu, przez jego wprowadzenie, aż po fazę względnej stabilności rynkowej. Dzięki nim można bowiem na bieżąco kontrolować sytuację w sektorze i budować lepsze strategie komunikacyjno-marketingowe.

Podobne strony

Zalety badań marketingowych
Zobacz
Analiza danych rynkowych - planuj przyszłe działania
Zobacz
Sposoby na analizy rynku
Zobacz
3 wskazówki, które zmienią ankiety online
Zobacz
Badania satysfakcji klienta – co należy wiedzieć?
Zobacz
Analizy statystyczne narzędziem pracy każdej firmy
Zobacz
Zastosowania analizy statystycznej
Zobacz
Analizy statystyczne dla branży medycznej
Zobacz
Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Kiedy warto przeprowadzać badania rynku farmaceutycznego?

Badania rynku farmaceutycznego warto przeprowadzać na różnych etapach działania koncernu, od planowania produktu, przez jego wprowadzenie, aż po fazę względnej stabilności rynkowej.

Dlaczego warto przeprowadzić badania rynku farmaceutycznego przed wprowadzeniem nowego produktu leczniczego?

Przed wprowadzeniem nowego produktu leczniczego warto przeprowadzić badania rynku farmaceutycznego, aby sprawdzić, czy istnieje realny popyt na dany preparat i uniknąć tym samym wielomilionowych strat finansowych spowodowanych wprowadzeniem nierentownego produktu.

Jakie informacje można uzyskać dzięki badaniom rynku farmaceutycznego?

Dzięki badaniom rynku farmaceutycznego można uzyskać informacje o preferencjach i potrzebach klientów, elastyczności cenowej, konkurencji na rynku oraz trendach i zmianach zachodzących w branży.

W jaki sposób badania rynku farmaceutycznego mogą pomóc w kształtowaniu strategii komunikacyjno-marketingowych?

Badania rynku farmaceutycznego pozwalają na bieżąco kontrolować sytuację w sektorze farmaceutycznym, poznać trendy i zmiany w branży oraz lepiej zrozumieć potrzeby i preferencje klientów, co pozwala na kształtowanie bardziej skutecznych strategii komunikacyjno-marketingowych.