3 wskazówki, które zmienią ankiety online

badania ankietowe

3 wskazówki, które zmienią ankiety online

Jeśli jesteś nowym marketerem lub marketerem, który dopiero zaczyna przeprowadzać ankiety internetowe to warto, abyś zapoznał się z trzema błędami, których nie należy popełniać i wskazówkami co zrobić, aby im zapobiec. Będą pomocne przy przeprowadzaniu ankiet online, które mogą dotyczyć różnych kwestii, jak badania satysfakcji klienta, czy opinii o produkcie, bądź usłudze.

 

Nie twórz długich ankiet online

Pierwszą rzeczą, jaką robi osoba, która otrzymuje ankietę do wypełnienia, jest sprawdzenie, jak długie jest badanie. Jeśli respondent zobaczy, że pytań jest dużo, bądź szacowany czas wypełnienia ankiety online jest zbyt długi to będzie miał negatywne nastawienie do udzielenia odpowiedzi. Pamiętaj, że osoba wypełniająca badanie internetowe w każdej chwili może zrezygnować z dalszego wypełniania ankiety. Jeśli raz zniechęcisz respondentów wysłanym badaniem to bardzo prawdopodobne jest, że w przyszłości nie będą chcieli wypełniać Twoich ankiet. Aby skrócić czas trwania badania internetowego należy unikać podobnych pytań. Pomoże Ci to stworzyć krótką ankietę. Warto także, aby inna osoba sprawdziła przygotowane badanie, zanim je wyślesz do docelowej grupy. Dzięki temu, że ta osoba nie tworzyła tej ankiety online będzie mogła zwrócić uwagę na zbędne pytania.

 

Nie zadawaj zbyt wielu osobistych pytań

Zadając osobiste pytania w badaniu internetowym zastanów się, czy potrzebujesz tych informacji. Ludzie nie chcą ujawniać swojego wieku, dochodów i adresu, chyba że czują, że jest to absolutnie uzasadniony powód. Dlatego lepiej jest mieć dobrze przemyślaną ankietę online z jasnym celem, który uzasadnia, dlaczego potrzebujesz tych informacji i co zamierzasz z nimi zrobić. Aby w pełni przemyśleć zadawane pytania w ankiecie zdefiniuj jej cel zanim jeszcze zaczniesz ją tworzyć! W ten sposób będziesz mógł opracować pytania, które pomogą Ci osiągnąć cel, ale nie będą zbyt uciążliwe dla respondentów. Możesz nawet podać cel na początku ankiety online w formie opisu, aby respondenci zrozumieli, dlaczego pytania, które zadajesz, są dla nich ważne. Daj im poczucie bezpieczeństwa poprzez stwierdzenie, że informacje, które ujawnią nie zostaną wykorzystane w niewłaściwy sposób.

 

Zastanów się nad pytaniami otwartymi

Jeśli respondent jest skłonny poświęcić czas na udzielenie odpowiedzi na pytanie otwarte, to czy jesteś w stanie przeanalizować takie odpowiedzi? Pytania takie jak: "Co sądzi Pan/Pani o produkcie?". Tego rodzaju ogólne pytanie sprawi, że respondent pomyśli, iż produkt ma  wiele aspektów i nie będzie wiedział do czego się odnieść – ceny, opakowania, użyteczności, wyglądu, wzoru. Prawdopodobnie respondent nie odniesie się do wszystkich aspektów, lecz skupi się na jednym, bądź odniesie do ogółu. Zamiast zadawać pytania otwarte, umieść w swojej ankiecie pytania ze skalą ocen dla różnych aspektów Twojego produktu lub usługi, tak aby niczego nie pominąć. Jest to świetne rozwiązanie z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze otrzymane raporty ankiety online będą łatwiejsze do analizy, ponieważ nie będziesz musiał analizować odpowiedzi, które będą bardzo zróżnicowane. Co więcej, prawdopodobnie uzyskasz lepsze dane, gdyż nie będziesz stwarzał sytuacji, że otrzymasz ogólne komentarze lub jednowyrazowe odpowiedzi. Jeśli jednak chcesz skorzystać z pytań otwartych, a nie masz wiedzy, jak je przeanalizować to warto skorzystać z usług firm, takich jak Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat®. Zatrudnieni eksperci zajmują się przeprowadzaniem nawet najtrudniejszych badań rynku, dlatego możesz być pewny, że zlecając im takie zadanie otrzymasz rzetelne informacje.

Podobne strony

Zalety badań marketingowych
Zobacz
Dlaczego powinieneś używać ankiet online w strategii marketingowej w mediach społecznościowych?
Zobacz
Analiza danych rynkowych - planuj przyszłe działania
Zobacz
Sposoby na analizy rynku
Zobacz
Badania rynku farmaceutycznego – kiedy warto je przeprowadzać?
Zobacz
Badania satysfakcji klienta – co należy wiedzieć?
Zobacz
Analizy statystyczne narzędziem pracy każdej firmy
Zobacz
Innowacyjne sposoby badania satysfakcji pacjentów
Zobacz
Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie błędy należy unikać podczas tworzenia ankiety online?

Aby uniknąć błędów w ankiecie online, należy skrócić długość ankiety, unikać zbyt wielu osobistych pytań oraz zastanowić się nad pytaniem otwartym.

Dlaczego nie należy tworzyć długich ankiet online?

Tworzenie długich ankiet online może odstraszyć respondentów i zniechęcić ich do wypełnienia ankiety. Osoba wypełniająca badanie internetowe w każdej chwili może zrezygnować z dalszego wypełniania ankiety.

Czy warto poprosić kogoś o sprawdzenie przygotowanej ankiety online przed jej wysłaniem?

Tak, warto poprosić kogoś o sprawdzenie przygotowanej ankiety online przed jej wysłaniem do docelowej grupy, ponieważ ta osoba będzie mogła zwrócić uwagę na zbędne pytania.

Dlaczego nie należy zadawać zbyt wielu osobistych pytań?

Ludzie nie chcą ujawniać swojego wieku, dochodów i adresu, chyba że czują, że jest to absolutnie uzasadniony powód. Zadając osobiste pytania w badaniu internetowym należy mieć dobrze przemyślaną ankietę online z jasnym celem.

Czy warto zastanowić się nad pytaniami otwartymi?

Tak, warto zastanowić się nad pytaniami otwartymi, jednak lepiej umieścić w ankiecie pytania ze skalą ocen dla różnych aspektów produktu lub usługi, aby niczego nie pominąć. Po pierwsze, otrzymane raporty ankiety online będą łatwiejsze do analizy, ponieważ nie będziemy musieli analizować odpowiedzi, które będą bardzo zróżnicowane.